All Nominated Films (II): 2020 Annual Awards

See also

All Nominated Films (I): 2020 Annual Awards

Nominees for the 2020 Annual Awards by category

My Mum’s Letters produced by Antonio Sequeira and Pedro Magano, and directed by Antonio Sequeira (Portugal)

Nominated for Best Fantasy Short and Best Child/Young Actress

My New Pants produced by Edgar Nevarez and Gerard Zarra, and directed by Gerard Zarra (USA)

Nominated for Best Comedy Short

Not Your Average Bear produced by Adam Lolacher and Simon Longmore, and directed by Cliff Skelton (Canada)

Nominated for Best Actor

Optic Nerve produced by Peter Hartsock, Daniel Simoni, and Gabriel Acosta, and directed by Peter Hartsock (USA)

Nominated for Best Experimental Short

OverKill produced and directed by Alex Montilla (USA)

Nominated for Best Horror Short

Perfect Body produced by Marc Moreno and directed by Jessica Puppo (France)

Nominated for Best Women Short, Best Student Director (Female), Best Actress, Best Acting Ensemble, and Best Original Screenplay

Poached produced by Jacqueline Puwalski and directed by Jesse Lin (USA)

Nominated for Best Western Short

RenaiDance produced by Han Chen Chang, Ada Vaughan, Lucas A Ferrara, Jorden Samchok, and Brian Chapman, and directed by Zhike Yang, Wenjie Wu, and Han Chen Chang (USA)

Nominated for Best Animation Short

Residue produced and directed by Kai Lendzion (USA)

Nominated for Best Experimental Short and Best Editing

Rush produced by Adam Brashaw and Michael Wilson, and directed by Adam Brashaw (UK)

Nominated for Best Action Short

Ruth produced by Matthew Guthrie and directed by Shannon Jarrell-Ivey (USA)

Nominated for Best Women Short and Best Director (Female)

Scourge produced by Saulo Senra, Juliano Jubão, Eder Fonseca, and Arthur Minoves, and directed by Arthur Minoves (Brazil)

Nominated for Best Film Noir Short

Séance produced by Johannes Franke, Yupp Regeler, and Steffen F. Kaminski, and directed by Johannes Franke (Germany)

Nominated for Best Horror Short and Best Director (Male)

Signal produced and directed by Sophie Wang (Canada)

Nominated for Best Mystery Short and Best Director (Female)

Sixth Grade produced by Siyue Wu and Ruitong Wu, and directed by Yuzhuo Wang (China)

Nominated for Best Children Short and Best Student Director (Female)

Split produced by M Entertainment and Telewizja Polska, and directed by Joanna Deja and Łukasz Deja (Poland)

Nominated for Best Mystery Short

Swimming With Fishes produced by Éloi Sirois, Dany Foster, and Zachary Ayotte, and directed by Zachary Ayotte and Dany Foster (Canada)

Nominated for Best Fantasy Short

Tails produced by PO6 and directed by Rachel S. Thomas-Medwid (USA)

Nominated for Best Mobile Short

Thank You for Patiently Waiting produced and directed by Max Marklund and Anders Jacobsson (Sweden)

Nominated for Best Dark Comedy Short

The Birdcage produced and directed by Alexander Ivanov (Russia)

Nominated for Best Drama Short, Best First Time Director (Male), Best Cinematography, and Best Original Screenplay

The Dark Year produced by Piper Gaul and directed by Lingge Dong (UK)

Nominated for Best Student Short and Best First Time Director (Female)

The Fixer produced by Michael Schilf, Chase Kuker, and Ryan D. Wood, and directed by Michael Schilf (USA)

Nominated for Best Crime Short and Best First Time Director (Male)

The Game produced by Cartridge Thunder and directed by Jack Pochop (USA)

Nominated for Best Children Short

The Magician produced by Luka Fisher and directed by Matthew Kaundart (USA)

Nominated for Best Documentary Short

The McHenry Trial – Don’t Judge a Kid by Their Hoodie produced by Karen T. Bolt and Sylvester Warren, and directed by Ken Sagoes (USA)

Nominated for Best Child/Young Actor and Best Acting Ensemble

The Quiet Shore produced by Mike Ettnie, Kris Serold, Cory Clay, and Alex Ramirez, and directed by Alex Ramirez (USA)

Nominated for Best Actress

The Re-Education of Jane Brown produced by Katie McGehee, Elizabeth Ayers, Brown Hare Pictures, and Jane & June Entertainment, and directed by MK McGehee (USA)

Nominated for Best Women Short, Best First Time Director (Female), and Best Actress

The Remnant produced by Jeffrey Gross and Michael James Regan, and directed by Navin Ramaswaran (Canada)

Nominated for Best Horror Short, Best Acting Ensemble, and Best Editing

The Untitled Portrait of Red produced by Ramsee Chand, Liam Lischak, and Noah Kim, and directed by Simeon Hu (USA)

Nominated for Best Romantic Short

To Her produced by Jacopo Ardolino and Giulia Diana, and directed by Jacopo Ardolino (Italy)

Nominated for Best Experimental Short

Together-Alone produced by Lennox on the run and directed by Dorith Mous (Netherlands)

Nominated for Best Documentary Short

Tomoko produced and directed by Margaux Esclapez (France)

Nominated for Best LGBTQ Short and Best First Time Director (Female)

Toxic produced by Wesley Barker and directed by Mike Manning (USA)

Nominated for Best Indie Short, Best Director (Male), Best Actor, and Best Supporting Actress

Tumbili produced by Mauricio Zambrano and directed by Brando Benetton (USA)

Nominated for Best Children Short

Two Strangers produced by The Townhouse Agency and directed by Sam Fayed (USA)

Nominated for Best Indie Short, Best Director (Male), and Best Original Screenplay

Wasters produced by Greer Gunther and directed by Molotov Mitchell (USA)

Nominated for Best Mobile Short

White produced by Laura Baron and Dan Tudor, and directed by Dan Tudor (Romania)

Nominated for Best Film Noir Short

Winter produced by Guodong Yu and Bradley Hawkins, and directed by Guodong Yu (China)

Nominated for Best Animation Short

See also

All Nominated Films (I): 2020 Annual Awards

Nominees for the 2020 Annual Awards by category

IndieX Fest 2019-2021 © All Rights Reserved