All Nominated Films (I): 2020 Annual Awards

See also

All Nominated Films (II): 2020 Annual Awards

Nominees for the 2020 Annual Awards by category

(Dys)Functional produced and directed by Adam Nowak (Poland)

Nominated for Best Sci-Fi Short and Best Visual FX

A Clown’s Tale produced by Julia Terrey and directed by Alexander Frank (Germany)

Nominated for Best Drama Short and Best Child/Young Actress

A Dilemma produced by Feng Fangfang and Wang Yu, and directed by Sam lam (China)

Nominated for Best Romantic Short

Adulting produced by Ania Gauer and directed by Ania Gauer and Julien Gauthier (France)

Nominated for Best Indie Short

Ãh produced by Alex El Dahdah and Roody Madi, and directed by Alex El Dahdah (Lebanon)

Nominated for Best LGBTQ Short

Alone produced by Ryan Frazee and Peri Williams, and directed by Ryan Frazee (USA)

Nominated for Best Microfilm

Armstrong produced and directed by Lucas Zambrano (USA)

Nominated for Best Western Short

Art Is Angst produced and directed by Björn Granberg Ahlmark (Sweden)

Nominated for Best Animation Short

Bittersweet produced by John Otteson, Alexandra Cadena, and Abraham Brown, and directed by Max Mir (UK)

Nominated for Best Child/Young Actor

Black & White produced and directed by Wai Kuen Fu (USA)

Nominated for Best Action Short and Best Student Director (Male)

Breaking the Silence produced by Seayoon Jeong, Robert Caudy, and Gema Interiano, and directed by Seayoon Jeong (USA)

Nominated for Best Drama Short

Broken Window Theory produced by Jessica Nieto Acevedo and directed by Cristian Trujillo García (Colombia)

Nominated for Best Crime Short, Best First Time Director (Male), and Best Editing

Bryers Cucumber Tostino’s produced and directed by Christopher Hall (USA)

Nominated for Best Comedy Short and Best Actor

Cemetery Tales: A Tale of Two Sisters produced by Chris Roe and Matt O’Neill, and directed by Chris Roe (USA)

Nominated for Best Film Noir Short, Best Supporting Actress, Best Supporting Actor, and Best Original Score

Class Photo produced by Laura Niles, Tony Shaw, and Daniel Frawley, and directed by Laura Niles (USA)

Nominated for Best Supporting Actor

Cold Storage produced by Lumikinos Production Ou and directed by Thomas Freundlich (Finland)

Nominated for Best Dark Comedy Short, Best Cinematography, and Best Original Score

Comedy Videos produced by Katie White, Lisa Rudin, Peter Lazarus, and Bob Turton, and directed by Peter Lazarus (USA)

Nominated for Best Comedy Short

Consummation produced by Julia Doménech and directed by Alberto Martín-Aragón (Spain)

Nominated for Best Microfilm

Cultanica produced by Mitchell Smalenski and Ian Arnoldy and directed by Mitchell Smalenski (USA)

Nominated for Best Thriller Short

Damned If I Do produced by Jacqueline Horton and Jeffery A. Thompson, and directed by Jeffery A. Thompson (USA)

Nominated for Best Crime Short

Exit produced and directed by Devansh Sahijwani (UK)

Nominated for Best Student Short

Expiration produced by Don Ohmer and directed by Lisheng Zhang (USA)

Nominated for Best Sci-Fi Short, Best Student Director (Male), and Best Visual FX

Ext produced by Adrian Bobb, Zeus Kontoyannis, and Jon Hutton, and directed by Adrian Bobb (Canada)

Nominated for Best Visual FX

Final Curtain produced by Jack Armstrong and directed by Dan Gifford (Ireland)

Nominated for Best Thriller Short and Best Supporting Actor

Fugitive Zero produced and directed by Joe Lam (USA)

Nominated for Best Action Short

Furthest From produced by Rex Reyes II and directed by Kyung Sok Kim (USA)

Nominated for Best Student Short, Best Student Director (Male), Best Cinematography, and Best Child/Young Actress

Green Cobra produced by Chris Valdez, Sigurd Culhane, Michelle Mehn, and We Make Movies, and directed by Sigurd Culhane (USA)

Nominated for Best Dark Comedy Short

iCandy produced by Trey Riley and directed by Gavin Jennings Harwell (USA)

Nominated for Best Microfilm

In A Jungle produced by OtoObong Ekpeyong and directed by Uduak Etukudo (Nigeria)

Nominated for Best Child/Young Actor

In The Dark produced by Michael Leon, Christine Llerins, Michelle Coulson, and Jesus Adrian, and directed by Michael Leon (USA)

Nominated for Best Fantasy Short

Infection produced by Michael Davis, Michael Lutz, The NoSleep Podcast, and Olivia White, and directed by Michael Davis (USA)

Nominated for Best Mobile Short

J-1 produced by Ashley Amanda Chan, Caroline Ratliff-Wang, and Emmi Shockley, and directed by Emmi Shockley (USA)

Nominated for Best Romantic Short and Best Student Director (Female)

Kandi Kids produced by Sandu Negrea, Brock Burnett, Melissa Burnett, Jijo Reed, and Sean O’Connor, and directed by Sandu Negrea (USA)

Nominated for Best Thriller Short

Krim produced by Martin Reicht and directed by Manuel Hüttner (Austria)

Nominated for Best Sci-Fi Short

Letter To My Mother produced and directed by Amin Maher (Iran)

Nominated for Best Documentary Short and Best LGBTQ Short

Lillian produced by James Seyer and Molly Vernon, and directed by Molly Vernon (USA)

Nominated for Best Western Short, Best Director (Female), Best Supporting Actress, and Best Original Score

Missing produced by Alexander Hankoff and Nick Suttle, and directed by Alexander Hankoff (USA)

Nominated for Best Mystery Short

See also

All Nominated Films (II): 2020 Annual Awards

Nominees for the 2020 Annual Awards by category

IndieX Fest 2019-2021 © All Rights Reserved