Genre Categories: Nominations of July 2022

The following projects (short films, TV & web series, and screenplays) are the finalists of the season of July competing in 65 different categories. These works were shortlisted from an official selection pool with acceptance rate of 41,8%, based on submissions from 17 countries with a total runtime of 31:11:39.

***Categories not listed have no submissions meeting the requirements***

***Categories TBA have 2 or less projects with eligible scores for awards. The announcement of the award winner(s) for these categories is done along with the award winners of all of the other categories***

Follow also the links for the other sections:

Technical Categories: Nominations of July 2022

Semi-finalists

Best Sci-Fi Short

Anemoia by Zachary Karem (USA)

Callisto’s End by Nathan Schiele (USA)

Demiurg by Adam Nowak (Poland)

The Empyrean by Hannah Smith (Australia)

The Eye: Calanthek by Aaron Sims (USA)

Best Gore Short

TBA

Best Horror Short

TBA

Best Comedy Short

Active Imagination by Alastair Train (UK)

New West by Jordan Mears (USA)

Post Apocalyptic by Olly Landreth (USA)

Proud Hooligan by Guillaume Arnoulet (New Zealand)

The Screening by Orhun Timur (USA)

Best Dark Comedy Short

TBA

Best Action Short

TBA

Best Crime Short

TBA

Best Thriller Short

TBA

Best Mystery Short

TBA

Best Western Short

TBA

Best Indie Short

AAgnostic by Daniel James Dismuke (USA)

Da Capo – The Town of Music by Darc Mavid (Germany)

Rayleigh Scattering by Connor Carroll (USA)

Tonight Will Be Fine by Richard Yang (China)

We Are Human Too by Anthony Headen (USA)

Best Drama Short

Are You Feel Better by Agree Ye (China)

Dispatch by Aeryn Lee (USA)

Fall in Line by Oliver Jacoby (Denmark)

Hold the Lighthouse by Thomas Soto (Canada)

On The Eighth Day by Han Wu (China)

Best Animation Short

Family Tree by Xin Yan (USA)

Little Hoo Hoo by Jiayao Yu (China)

The Eye: Calanthek by Aaron Sims (USA)

Best Children Short

TBA

Best Women Short

Happy Hour by Jonathan Ruggiero (USA)

Invisible Flags by Meitar Paz (USA)

Just Think About It by Eleanor De Fer (USA)

Playtime by Maura Garnett (USA)

The God Couple by Cayleigh Pine (USA)

Best Romantic Short

TBA

Best Documentary Short

Fly, Black Boy by Spencer Elliott-Hair (USA)

Ink Therapy by Valheria Luccia Sanchez (USA)

Iric by Sandra Tamkin (USA)

Run And Stun: The ’92 Lady Kats by Sam Flynn (USA)

Things We Shouldn’t Talk About by Robbie Kruithoff (USA)

Best Experimental Short

Counterpoint by Alberto Martín-Aragón (Spain)

I Can’t Breathe by Andrew Moodie (Canada)

Lessons My Hair Has Taught Me by Luke Rudy (USA)

The Eclipse: Recognized by the Sound by Elly Cho (South Korea)

Tinnitus Will Unite Us by Ethan James Stickley (USA)

Best Microfilm

TBA

Best Web Series/TV Pilot

Digital Affairs by Elor De Mayo (USA)

Lizzy’s Plan: 3 Peas in a Podcast by Jeremy Mowery (USA)

The Chambers – In God We Trust by Sura Khan (USA)

The God Couple by Cayleigh Pine (USA)

Walkie-Talkie by Olivia Dellums (USA)

Best Web and New Media

TBA

Best Music Video

TBA

Best Mockumentary/Docucomedy Short

TBA

Best Short Script

Merry Little Christmas by Charli Masson (USA)

Mister Opportunity by John McCloskey (USA)

Scared Straight by Lionel Scott (USA)

Seventeen by Geqi Li (China)

The Delusional Pa by Frank P Mancuso (USA)

Technical Categories: Nominations of July 2022

Semi-finalists

IndieX Film Fest 2019-2022 © All Rights Reserved