Award Winners: February 2022

See also AWARD WINNERS OF FEBRUARY 2022: TECHNICAL CATEGORIES

Best Short of the Month (Special Jury Award)

Mountain by Yuwei Du (USA)

Best Foreign-Language Short of the Month (Special Jury Award)

Sunflower by Mingjie Tang (USA)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

Hometown Boys by Jamie Sutor (USA)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

Imajuik by Marc Fussing Rosbach (Greenland)

Best Student Short of the Month (Special Jury Award)

Night-blooming Cereus by Lana Wan (USA)

Best Horror Short: Imajuik by Marc Fussing Rosbach (Greenland)

Outstanding Achievement Award (Horror Short): Blood Dust by Batya G. Cruz (USA)

Honorable Mention (Horror Short): White Eyes by Jeffrey Brown (USA)

Best Student Romantic Short: Missing You by George Leontakianakos (Greece)

Best Comedy Short: Smooth Ride by Helena Westerman and Finella Waddilove (UK)

Outstanding Achievement Award (Comedy Short): Servants by Sarah Tither-Kaplan (USA)

Best Dark Comedy Short: Hometown Boys by Jamie Sutor (USA)

Best Student Dark Comedy Short: Drafted by Robert Baird (Australia)

Best Action Short: Hometown Boys by Jamie Sutor (USA)

Honorable Mention (Action Short): The Carrier: Action Special by Kazuyoshi Hayashi (Japan)

Best Crime Short: To Kill A Cop by Michael Monteiro (USA)

Outstanding Achievement Award (Crime Short): Safehouse by Will Branner (USA)

Best Thriller Short: The Third Defector by John Gray (USA)

Outstanding Achievement Award (Thriller Short): Digital Asylum by Nick Stanchev (Bulgaria)

Best Student Thriller Short: Keyboard by Yufeng Wang (China)

Best Student Film Noir Short: The Times We Were Living In by Asali Echols and Montgomery Samuel Thomas (USA)

Honorable Mention (Film Noir Short): Call of The City by Owen Thomas Meinert (Canada)

Outstanding Achievement Award (Mystery Short): Soft Core by Madhav Parth (USA)

Best Sci-Fi Short: Imajuik by Marc Fussing Rosbach (Greenland)

Best Student Fantasy Short: The Lady of the House of Love by Selena Jin (UK)

Honorable Mention (Adventure Short): Billy Kills The Internet by Lon Strickland (USA)

Honorable Mention (Indie Short): Skat by Michael Boston (USA)

Best Drama Short: Becoming Everything by Dan Lowënstein (UK)

Honorable Mention (Drama Short): To Add Oil by Oliver Lin (Taiwan)

Honorable Mention (Animation Short): Truck Dad by Tamir Rawlings and Bradley Wilkinson (USA)

Outstanding Achievement Award (Children Short): Billy Kills The Internet by Lon Strickland (USA)

Best Women Short: Numb by Carlos Moreno Jr (USA)

Honorable Mention (Women Short): Taste That! by Brenda Turteltaub Feldstein (USA)

Outstanding Achievement Award (LGBTQ Short): Unbarred by Melissa Davidson (Australia)

Honorable Mention (LGBTQ Short): Catfish? by Nicholas Linnehan (USA)

Best Documentary Short: Clean Mountains by Geertjan Lassche (Netherlands)

Outstanding Achievement Award (Documentary Short): Finding Snow White by Fiona McDougall (USA)

Honorable Mention (Documentary Short): Taste That! by Brenda Turteltaub Feldstein (USA)

Outstanding Achievement Award (Experimental Short): A World Turned Around by Johanne Chagnon (Canada)

Honorable Mention (Experimental Short): Horcrux: The Curse Of Trash by Joy Waldinger (USA)

Outstanding Achievement Award (Microfilm): Seeing Red by Adam Chambers (USA)

Best Mockumentary/Docucomedy Short: Getting Involved by Ross Ewan Milne (UK)

Outstanding Achievement Award (Mockumentary/Docucomedy Short): Real Story: IAW by James Ryan (Canada)

Best Student Mockumentary/Docucomedy Short: The Actress by Madeline C. Maida (USA)

Outstanding Achievement Award (Parody Short): Real Story: IAW by James Ryan (Canada)

Outstanding Achievement Award (Web Series/TV Pilot): Servants by Sarah Tither-Kaplan (USA)

Best Student Web Series/TV Pilot: Closest Kin by Roderick D. Rascoe V (USA)

Honorable Mention (Mobile Short): Leg Bro by Tianyi Lu (China)

Best Music Video: A Feast That Never Comes by Maria Juranic (USA)

Outstanding Achievement Award (Music Video): Bellringer by Nolan Huber-Rhoades (USA)

Best Screendance Short: A Feast That Never Comes by Maria Juranic (USA)

Honorable Mention (Trailer/Teaser): Relics of the Madré Véna (USA)

Best Short Script: Colosseum by Adam Jay Crawford (USA)

Outstanding Achievement Award (Short Script): Now Hear This by Megan McLain (USA)

See also AWARD WINNERS OF FEBRUARY 2022: TECHNICAL CATEGORIES

IndieX Film Fest 2019-2022 © All Rights Reserved