Technical Categories: Nominations of September 2022

Follow also the links for the other sections:

Semi-finalists

Genre Categories: Nominations of September 2022

Best Producer

David Freedman for Teething Problems (UK)

Margie Raimondo, Elisabetta Zengaro, David Craft, Patrick Green, and Matteo Zengaro for The Soul of Sicily (USA)

Naday Balbuena, Wilfredo Cancio Isla, and Andrea Sambuccetti for The Water Wall (USA)

Best Student Director (Female)

Logan Michelle for The Gestalt Shift (USA)

Lyuwei Chen for Praying Mantis (USA)

Tahlia Rebecca Edgar-Chalker for An Ode to a Laundromat (USA)

Best Student Director (Male)

TBA

Best First Time Director (Female)

Lauren Caster for Plan C (USA)

Margie Raimondo for The Soul of Sicily (USA)

Rongheng Sun for Diving (China)

Rosalee Yagihara for Gnaw (Canada)

Suzie Jane Pastor for What The Hell! (France)

Best First Time Director (Male)

Alex Jack for Harbinger (USA)

Bofei Yang for Murderer (China)

Pui Nam Chan for The Binding (Hong Kong)

Best Young Filmmaker (Female)

TBA

Best Young Filmmaker (Male)

Alec Lam and Stella Zwart for Traces of You (USA)

Ian Kim for My Sisters In The Stars: The Story of Lee Yong-soo (USA)

James Hsieh Bylinsky for Aaron and the Train (USA)

Best Actress

TBA

Best Actor

TBA

Best Acting Duo

Luvia Petersen and Bethany Brown for Gnaw (Canada)

Samantha Jean and Skyler Bible for Vesper (USA)

Shea Peer and Taylor Clark for The Gestalt Shift (USA)

Best Ensemble Cast

Connor Michael Dabinett, Saniyah Adams, Katie Walsh, Jaime Snyder, Jack Weilar, and Daniel Soto for The Revelations of Gavin Grey (USA)

Greg Baldwin, Heather Bell, Michel Dominguez-Beddome, and Maggie Colligan for The Exhibition of Expedition 37 (USA)

Ian Adema, Donna O’Sullivan, and Anthony O’Boyle for Black Knight Origins (USA)

Best Production Design

Camille Kwiek and Catherine Kirk for The Gestalt Shift (USA)

Harbinger (USA)

Zoe Cavendish for Teething Problems (UK)

Best Cinematography

TBA

Best Editing

TBA

Best Sound Design

Alex Jack and Alec Arruti for Harbinger (USA)

Jude Bertrand for Tiny Shaman (USA)

Matt Keith Merritte for Lady Scorpion (USA)

Best Sound Mixing

TBA

Best Special Makeup

Apple Pothmolita, Mackie Dawson, and Delaney McIntyre for The Lizard and The Crow (USA)

Gary Williamson for Tiny Shaman (USA)

Talisa Malhas for Life Like This (USA)

Best Original Score

TBA

Semi-finalists

Genre Categories: Nominations of September 2022

IndieX Film Fest 2019-2022 © All Rights Reserved