Technical Categories: Nominations of January 2021

Follow also the links for the other sections:

Semi-finalists

Genre Categories: Nominations of January 2021

Best Director (Female)

TBA

Best Director (Male)

Christopher Lantry for The Ballad Of Boot Knife Belle (USA)

Christopher Long for Thirty Seconds (USA)

Shuang He for Deadheading (Australia)

Best Student Director (Female)

Allee Stone for Tess & Dodi (USA)

Kylie Park for Mirrors (South Korea)

Nourah Al Hasawi for Courage (USA)

Best Student Director (Male)

Matt Hourigan for The Mailman (USA)

Pedro Hector Canales for Getaway (USA)

Shuang He for Deadheading (Australia)

Best First Time Director (Female)

Guo Ruiting for Bewilderment (China)

Laiqa Hitt for Panacea (USA)

Roxy Moskowitz for Latent (USA)

Best First Time Director (Male)

Cristian Medellin for The Guilty Party (USA)

Matt Hourigan for The Mailman (USA)

Stanton Stephens for Tempted (USA)

Best Young Filmmaker (Male)

TBA

Best Actress

Ana Luiza Luizi for Milk (USA)

Martina Karra for Thirty Seconds (USA)

Tanya Flynn for Courage (USA)

Best Actor

Bernie Golias for Deadline (USA)

Christopher Lantry for The Ballad Of Boot Knife Belle (USA)

Hussain Alhaddad for The House (Kuwait)

Best Acting Duo

Ben Goldsmith and Katie Davison for Werthers Original Gangsta (UK)

Drew Edwards and Cliffordkuju Henry for In Search of a White Identity (UK)

Keith Leanza and Kyle Grant for Supply & Demand (USA)

P.K. Simone and Rob Pugliese for Crickets (USA)

Rachid Chatti and Justin Myrick for Breaking Up and Entering (USA)

Best Acting Ensemble

TBA

Best Original Screenplay

Christopher Long for Thirty Seconds (USA)

Faisal Al Balushi for The House (Kuwait)

Pedro Hector Canales for Getaway (USA)

Shuang He and Xiaolin Liu for Deadheading (Australia)

Shuang He and Yanbing He for A Reasonable Dance (Australia)

Best Adapted Screenplay

TBA

Best Cinematography

TBA

Best Editing

Aline Lino for Courage (USA)

Kylie Park for Mirrors (South Korea)

Thomas Burke for Camping Fun (USA)

Best Sound Design

Cory Zembower for Courage (USA)

Jacob Paul Proctor for The Tell Tale Heart (USA)

Jared Bunn for Panacea (USA)

Kevin Dippold for What If (USA)

Twenty-Two (USA)

Best Sound Editing

Anthony Bersinic for Toronto 2020 (Canada)

Tempted (USA)

The Funny Runner (USA)

Best Sound Mixing

TBA

Best Original Score

Emiliano Mazzenga for Dalí (India)

K.M. Joshi for Citizen Blaine (USA)

Yunha Park (Yohna) for Mirrors (South Korea)

Best Special FX

TBA

Best Visual FX

TBA

Best Costume Design

Christopher Lantry and Jordan Rego for The Ballad Of Boot Knife Belle (USA)

Gregory Miller for K-Hole (USA)

The Four Horsemen (USA)

Best Makeup and Hairstyling

TBA

Best Special Makeup

Alzbeta Rekosh for The Guard Station (Australia)

Chris Hanson, Sarah Gamble, and Shawn Henry for The Tell Tale Heart (USA)

Jivon Adrich for Pandamonium (USA)

Best Set Design

Courage (USA)

Lobster (USA)

The Four Horsemen (USA)

Best Original Song

TBA

Semi-finalists

Genre Categories: Nominations of January 2021

IndieX Fest 2019-2021 © All Rights Reserved