Award Winners: September 2021

See also AWARD WINNERS OF SEPTEMBER 2021: TECHNICAL CATEGORIES

TRAILERS OF THE AWARD-WINNING FILMS: SEPTEMBER 2021

Best Short of the Month

Voices from the Void by Theo Burtis (USA)

Best Foreign-Language Short of the Month

Step into the River by MA Weijia (France)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

Breaking & Entering by Michael William Hogan (USA)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

The Huntsman and the Hound by Francisco Ramirez (USA)

Best Student Short of the Month

The Lumberjack by James Matthew Rutkin (Australia)

Special Jury Award: Best Experimental Animation Series

Paint On Paint by Vasco Diogo (Portugal)

Outstanding Achievement Award (Gore Short): Reverse the Punishment by Christopher J. Moriarity (USA)

Best Horror Short: Captive by Jeff Carolan (USA)

Outstanding Achievement Award (Comedy Short): Defense +4 by Keren Green (New Zealand)

Best Dark Comedy Short: Waiting for Goldman by Ari Kruger (South Africa)

Outstanding Achievement Award (Dark Comedy Short): The Foul by James Button (UK)

Best Action Short: Holding South by Keren Green (New Zealand)

Honorable Mention (Action Short): The Perfect Husband by Eddie Eniel (USA)

Best Crime Short: The Huntsman and the Hound by Francisco Ramirez (USA)

Outstanding Achievement Award (Crime Short): Waiting for Goldman by Ari Kruger (South Africa)

Best Student Crime Short: A Certain Romance by Miguel Vite (Mexico)

Best Thriller Short: $700+ by Tom Aspy (USA)

Outstanding Achievement Award (Thriller Short): Contingency by Logan Mansberger (USA)

Best Student Thriller Short: The Tales Of Abu Keess by Roody Madi (Lebanon)

Honorable Mention (Film Noir Short): Hand Standman by Dylan St. Aubin (Canada)

Best Mystery Short: The Red Death by Rodolfo De Maistre and Alberto Scisco (Italy)

Best Sci-Fi Short: Voices from the Void by Theo Burtis (USA)

Outstanding Achievement Award (Sci-Fi Short): Holding South by Keren Green (New Zealand)

Best Student Western Short: Outlaw by Alpay Andy Birdinc (USA)

Best Indie Short: Spaceman by Nolt Vutthisak (Thailand)

Best Drama Short: Breaking & Entering by Michael William Hogan (USA)

Outstanding Achievement Award (Drama Short): The Lumberjack by James Matthew Rutkin (Australia)

Best Student Drama Short: Please Not Be My Mom by Xinyuan Chen (China)

Best Animation Short: Step into the River by MA Weijia (France)

Outstanding Achievement Award (Animation Short): On / Off by Nicolas P. Villarreal (Argentina)

Best Children Short: In A Pickle by Jennifer Gelfer (USA)

Best Student Romantic Short: Do You Still Ask About Me by Daniel Bott (UK)

Honorable Mention (Romantic Short): Stream of Consciousness by Jesse Shore (USA)

Outstanding Achievement Award (Women Short): Kid by Sonalii Castillo (USA)

Honorable Mention (LGBTQ Short): Samson and Samson by Neil P Sandhoefner (USA)

Best Documentary Short: Making the Journey of Life by Adrian Baragan (USA)

Outstanding Achievement Award (Documentary Short): Lydia Emily’s Last Mural by Christoph Johannes Superstar Green (USA)

Best Student Documentary Short: The Women of Colour Project by Vittoria Alonso and Bailey James (USA)

Best Experimental Short: I Found Malevich by Ron Pollard (USA)

Honorable Mention (Experimental Short): Me! You? by Wissam (USA)

Outstanding Achievement Award (Microfilm): Combattre by Hayden Livesay (USA)

Best Student Microfilm: Eating Disorder by Fangzhou Lu (China)

Outstanding Achievement Award (Web Series/TV Pilot): Lipstick Traces by Mick Lexington (USA)

Honorable Mention (Web and New Media): 4x4x48 by John M Jenkins (USA)

Best Mobile Short: Burn Out by Tomasz Rewers (Poland)

Outstanding Achievement Award (Mobile Short): A Deep Dive into Coffee by Young Man Kang (South Korea)

Best Music Video: Rengajo by Sina Mohammadi (Iran)

Outstanding Achievement Award (Music Video): Follow Me by Phineas Alexander (USA)

Outstanding Achievement Award (Screendance Short): Whoever You Are by Javier De Frutos (UK)

Best Student Screendance Short: 13% by Alexis Iritani (USA)

Best Trailer/Teaser: The Shoulders of Giants (USA)

Outstanding Achievement Award (Trailer/Teaser): Toothfairy (Germany)

Outstanding Achievement Award (Short Script): Moments by Robert Bowers (USA)

Honorable Mention (Short Script): Calista Way by Jose Holder (Canada)

See also AWARD WINNERS OF SEPTEMBER 2021: TECHNICAL CATEGORIES

TRAILERS OF THE AWARD-WINNING FILMS: SEPTEMBER 2021

IndieX Fest 2019-2021 © All Rights Reserved