Award Winners of April/May 2022: Technical Categories

See also AWARD WINNERS OF APRIL/MAY 2022: GENRE CATEGORIES

Best Producer: Vincent Seidl and Markus Seereiter for Gas Station Lullaby (Austria)

Outstanding Achievement Award (Director – Female): Tori Layne for A Horse Called Possum (USA)

Honorable Mention (Director – Female): Emma A. Gould for Suburbia (Croatia)

Best Director (Male): Tomas Simonsen for The Crossing (Norway)

Outstanding Achievement Award (Director – Male): Joel B Harlow for Old Time Radio (USA)

Best Student Director (Male): Reza Radjoo for Bridge (Iran)

Honorable Mention (Student Director – Male): Jaehong Lee for Gulle: The Chained Cycle (South Korea)

Best First Time Director (Female): Chantal Van Zyl for Beneath The Surface (USA)

Honorable Mention (First Time Director – Female): Jane Aster Roe and Michelle Crossman for Home With You (Canada)

Outstanding Achievement Award (First Time Director – Male): Quentin Ferrant for Animal Appetites (Canada)

Best Young Filmmaker (Male): Henry Shriber for Crooked River (USA)

Outstanding Achievement Award (Actress): Audrey Bennett for Hanging Buddy (USA)

Outstanding Achievement Award (Actor): Thierry Cahez for The Leap (USA)

Outstanding Achievement Award (Supporting Actress): Jenna Ross for Lionheart (USA)

Best Acting Duo: Michael Taylor and James Payton for Satanic Ritual Misuse (UK)

Outstanding Achievement Award (Acting Duo): Casey Breneman and Jamie Day for A Horse Called Possum (USA)

Honorable Mention (Acting Duo): Emma A. Gould and Patrick Feeney for Suburbia (Croatia)

Best Ensemble Cast: Elena Wolff, Thomas Schubert, Thomas Frank, Harry Lampl, Michael Rast, and Pia Hierzegger for Gas Station Lullaby (Austria)

Outstanding Achievement Award (Ensemble Cast): Katerina Camejo, Chantal Van Zyl, Elizabeth Sun, Emily Hope, Aynsleigh Weller Haines, Rayanna Griffith, and Paige Susan Anderson for Beneath The Surface (USA)

Outstanding Achievement Award (Original Screenplay): Gregory Sims for Magdalene (USA)

Honorable Mention (Original Screenplay): Zhenhe Lin for Medea (China)

Best Production Design: Old Time Radio (USA)

Outstanding Achievement Award (Production Design): Yorktown: A Time to Heal (USA)

Best Cinematography: Vincent Seidl for Gas Station Lullaby (Austria)

Outstanding Achievement Award (Cinematography): Dominika Podczaska for For I Am Dead (Belgium)

Best Editing: John Atkin for Yorktown: A Time to Heal (USA)

Outstanding Achievement Award (Editing): Jason Sheedy for Checkpoint (USA)

Outstanding Achievement Award (Special FX): Organic (USA)

Best Visual FX: Roland Baron, Samuel Cockings, Henry Gibbens, Michael Struck, and Tobias Richter for Yorktown: A Time to Heal (USA)

Honorable Mention (Visual FX): Luke Holden for Gateway (USA)

Best Special Makeup: Joel Harlow, Rob Hinderstein, Richard Alonzo, and Josh McCarron for Old Time Radio (USA)

Honorable Mention (Special Makeup): Animal Appetites (Canada)

Best Set Design: Jagoda Turlik for Niebościan: Freedom Lives in a Head (Poland)

Best Sound Design: Ralph M. Miller for Yorktown: A Time to Heal (USA)

Outstanding Achievement Award (Sound Editing): Killing the Klamath (USA)

Best Sound Mixing: Trail (USA)

Best Original Score: Christopher Barr for Yorktown: A Time to Heal (USA)

Outstanding Achievement Award (Original Score): Rory Laws for Lionheart (USA)

Best Original Song: Into the Unknown by Rayna, for Yorktown: A Time to Heal (USA)

Outstanding Achievement Award (Original Song): White Dream by Amir Hossein Nouri (Iran)

Honorable Mention (Original Song): Primitive by Project Out Of Bounds (USA)

See also AWARD WINNERS OF APRIL/MAY 2022: GENRE CATEGORIES

IndieX Film Fest 2019-2022 © All Rights Reserved