Award Winners: March 2022

See also AWARD WINNERS OF MARCH 2022: TECHNICAL CATEGORIES

Best Short of the Month (Special Jury Award)

Impetus by Benjamin Knoebl (Austria)

Best Foreign-Language Short of the Month (Special Jury Award)

Le Buron by Léo Pons (France)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

Blood by Saeid Khajenoori (Iran)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

Normally Mormon by Tyler Schuelke (USA)

Best Student Short of the Month (Special Jury Award)

The First Sieve is the Truth by Molin Liu (China)

Outstanding Achievement Award (Horror Short): No More by Fabricio Estevam Mira (Brazil)

Outstanding Achievement Award (Comedy Short): Aghast! by Andreas Quiroga (USA)

Best Student Comedy Short: Colfax by Jesse Christopher Theobald (USA)

Best Crime Short: The First Sieve is the Truth by Molin Liu (China)

Outstanding Achievement Award (Crime Short): The Last Altruist by Vance Crofoot (USA)

Best Thriller Short: Unseen by Bonnie Cee (Australia)

Outstanding Achievement Award (Thriller Short): The First Sieve is the Truth by Molin Liu (China)

Best Film Noir Short: Goodnight Mister Johnson by Jean-Luc Servino (Italy)

Best Mystery Short: Le Buron by Léo Pons (France)

Honorable Mention (Western Short): The Last Bounty by David Black (USA)

Best Indie Short: Blood by Saeid Khajenoori (Iran)

Outstanding Achievement Award (Indie Short): In Loving Arms by Sonny P. Louis (USA)

Best Student Indie Short: Sunflowers by Nguyen Ho (USA)

Outstanding Achievement Award (Drama Short): Normally Mormon by Tyler Schuelke (USA)

Best Animation Short: Sound (Nadam) by Indrajit Nattoji (India)

Best Children Short: Sound (Nadam) by Indrajit Nattoji (India)

Outstanding Achievement Award (Women Short): Olive by Flora Charlotte Lopategui (UK)

Best LGBTQ Short: Normally Mormon by Tyler Schuelke (USA)

Best Documentary Short: Silent Night by Barbara Medajska (Poland)

Best Experimental Short: Raw by DFTCNT (UK)

Outstanding Achievement Award (Experimental Short): No More by Fabricio Estevam Mira (Brazil)

Best Microfilm: Olive by Flora Charlotte Lopategui (UK)

Honorable Mention (Microfilm): Slicer by David Barros (Portugal)

Best Mockumentary/Docucomedy Short: The Blue Llama Secret Message by Daniel Alberto Osorio (Ecuador)

Honorable Mention (Mockumentary/Docucomedy Short): Ritmo by Neesin Williams (USA)

Best Web Series/TV Pilot: Olive by Flora Charlotte Lopategui (UK)

Honorable Mention (Web and New Media): SpeakUP II (Moulding Masks) by L.E.A.H (Canada)

Best Music Video: The Sun Line – Fire in the Pines by Peter A English (USA)

Outstanding Achievement Award (Music Video): Argent Glass by Katsuyuki Nakanishi (Japan)

Best Short Script: Kat Killed My Cat by Javier Navarrete (USA)

Outstanding Achievement Award (Short Script): Rabbit Hole by Aaron Schoonover (USA)

Honorable Mention (Short Script): The Deaf Girl by Novella Bex (USA)

See also AWARD WINNERS OF MARCH 2022: TECHNICAL CATEGORIES

IndieX Film Fest 2019-2022 © All Rights Reserved