Award Winners: June 2021

See also AWARD WINNERS OF JUNE 2021: TECHNICAL CATEGORIES

TRAILERS OF THE AWARD-WINNING FILMS: JUNE 2021

Best Short of the Month

Pap’s Manifesto by Chris Danuser and Casey Clark (USA)

Best Foreign-Language Short of the Month

Restless by Asger Krøjer Kallesøe (Denmark)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

American Immigrant by Shady A Mawajdeh (USA)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

Playing with Fire by Jacob Andres Padilla (USA)

Best Student Short of the Month

The King of Nowhere by Victor Harder Hesel (Denmark)

Honorable Mention (Horror Short): Anxiety by Mohamad Parsa (Iran)

Best Comedy Short: Revenge by Zhang Heng (China)

Outstanding Achievement Award (Comedy Short): The Old Guards by Will Branner (USA)

Best Student Dark Comedy Short: The Butcher by Bruce Liang (USA)

Honorable Mention (Dark Comedy Short): The Meeting by DC Evans (USA)

Best Thriller Short: Disturbance by Ryan Christopher Blount (USA)

Best Mystery Short: Nociva by Jesse Gasca Garcia (USA)

Best Student Crime Short: The Butcher by Bruce Liang (USA)

Honorable Mention (Crime Short): The Last Breath by Anthony Cox (UK)

Best Film Noir Short: Invisible by Juan Lume (Chile)

Best Student Fantasy Short: Exodus by Colin Sanders (USA)

Best Western Short: Fable of The Hired Guns & The Woman Who Cried Witch by Timothy A. Coons (USA)

Best Indie Short: American Immigrant by Shady A Mawajdeh (USA)

Best Student Indie Short: The King of Nowhere by Victor Harder Hesel (Denmark)

Best Drama Short: Pap’s Manifesto by Chris Danuser and Casey Clark (USA)

Outstanding Achievement Award (Drama Short): Restless by Asger Krøjer Kallesøe (Denmark)

Best Student Drama Short: Playing with Fire by Jacob Andres Padilla (USA)

Best Animation Short: Evil Professor by Susan Lim, Christina Teenz Tan, and Samudra Kajal Saikia (USA)

Best Children Short: Evil Professor by Susan Lim, Christina Teenz Tan, and Samudra Kajal Saikia (USA)

Best Romantic Short: Second Story by Michael W. Dodge (USA)

Best Women Short: The Tunnel by Ghazaleh Zaim (Iran)

Honorable Mention (LGBTQ Short): Dream Upon Waking by J. Andrew (USA)

Best Documentary Short: Unemployment Hotline by Nikos Campbell (USA)

Outstanding Achievement Award (Documentary Short): Be Alive by Sahar Nasouti (Iran)

Best Student Documentary Short: In the Mind of Abstract by Mark Curran (Ireland)

Best Experimental Short: Les Dieux Changeants by Lucio Arese (Italy)

Best Student Experimental Short: Exodus by Colin Sanders (USA)

Best Microfilm: Les Dieux Changeants by Lucio Arese (Italy)

Honorable Mention (Microfilm): Narc by Tracy ‘Twinkie’ Byrd (USA)

Best Web Series/TV Pilot: Tapu by Hinano Tekurio Tanielu and Manu Tanielu (USA)

Best Web and New Media: In the Zone: Rick Kilburn by Kerilie McDowall (Canada)

Outstanding Achievement Award (Web and New Media): Daft Punk – Technologic by Denis Milani Adriano (Brazil)

Best Mobile Short: Hope. by Lauren Ash (USA)

Best Music Video: Desolvido by Andrés Roa Ariza (Colombia)

Outstanding Achievement Award (Music Video): Mad World by Shaun David Barker and Matt Henry (USA)

Best Trailer/Teaser: Providence (USA)

Best Short Script: The Forgotten by Melissa L. Aspeitia (USA)

See also AWARD WINNERS OF JUNE 2021: TECHNICAL CATEGORIES

TRAILERS OF THE AWARD-WINNING FILMS: JUNE 2021

IndieX Fest 2019-2021 © All Rights Reserved