Award Winners: July 2021

See also AWARD WINNERS OF JULY 2021: TECHNICAL CATEGORIES

TRAILERS OF THE AWARD-WINNING FILMS: JULY 2021

Best Short of the Month

A Serpent by the Nest by Brandon Lazenko (USA)

Best Foreign-Language Short of the Month

Venandi by Mark Lakatos (Hungary)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

The Vow by Charles Sweeney (USA)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

Waiting for Deading by Paul Sestakov (USA)

Best Student Short of the Month

The Yak in The Dark by Lobsang Gyatso (China)

Best Gore Short: Quoggers by Adam Tyler (UK)

Best Student Gore Short: Art Kills by Chris Pittas (USA)

Best Horror Short: Venandi by Mark Lakatos (Hungary)

Outstanding Achievement Award (Horror Short): The Eve by Luca Machnich (Italy)

Best Student Horror Short: Art Kills by Chris Pittas (USA)

Best Comedy Short: Inconvenience Store by Danny Coolahan (Australia)

Best Dark Comedy Short: Waiting for Deading by Paul Sestakov (USA)

Best Thriller Short: There’s No Hell Like Home by Russell Southam (Australia)

Outstanding Achievement Award (Thriller Short): Side Effect by Andrea Shreeman and Renny Grames (USA)

Best Student Thriller Short: Escape by Seungjae CJ Hwang (USA)

Best Mystery Short: Memories by Kaustuv Mukherjee (USA)

Best Film Noir Short: A Serpent by the Nest by Brandon Lazenko (USA)

Best Student Sci-Fi Short: Black Box by Nicole Sofia (Canada)

Outstanding Achievement Award (Western Short): The Sins… by Lovie Johnson (USA)

Best Indie Short: The Vow by Charles Sweeney (USA)

Outstanding Achievement Award (Indie Short): In Between by Keegan Duncan (USA)

Best Drama Short: There’s No Hell Like Home by Russell Southam (Australia)

Best Animation Short: Legend of the Claw by Shailyn Farmer (USA)

Best Student Animation Short: Humanimals by Benjamin Mansur (Australia)

Best Children Short: Synthetic Me by Susan Lim, Christina Teenz Tan, and Samudra Kajal Saikia (Singapore)

Best Student Children Short: Mr. Baker’s Wonderful World by Riagáin Grainger (UK)

Best Romantic Short: Street Magic by Stephen Lloyd (UK)

Best Student Romantic Short: Sunset In The Park by Jiaxiang Zhang (USA)

Best Women Short: Heat Death by Wang Miaoyan (China)

Best Student LGBTQ Short: Beyond the Gloves by Jerald Juarez (USA)

Best Documentary Short: For Love of the Land by Cynthia Matty-Huber (USA)

Best Experimental Short: The Yak in The Dark by Lobsang Gyatso (China)

Outstanding Achievement Award (Experimental Short): Aquatoria by Anatoliy Gankevich (Ukraine)

Best Microfilm: The Prodigal Son by Jamison Jones (USA)

Outstanding Achievement Award (Microfilm): A Path by Timothy Dhalleine (Chile)

Best Web Series/TV Pilot: Motel by Criss Gidas (Australia)

Outstanding Achievement Award (Web Series/TV Pilot): Dear Mama by Devin Luther and Charlie Taylor (USA)

Best Web and New Media: Why I Stream – GrndPaGaming by R. W. McGrath (USA)

Outstanding Achievement Award (Web and New Media): EP by Pat Campo (USA)

Best Mobile Short: One of Us by Farnaz Roshanaee (Iran)

Outstanding Achievement Award (Mobile Short): Comeback-21 by David Camero (USA)

Best Music Video: Flux by DFTCNT (UK)

Outstanding Achievement Award (Music Video): Synthetic Me by Susan Lim, Christina Teenz Tan, and Samudra Kajal Saikia (Singapore)

Best Parody Short: Waiting for Deading by Paul Sestakov (USA)

Outstanding Achievement Award (Parody Short): Stalled Trek: The City On the Edge of Foreclosure by Mark R Largent (USA)

Best Mockumentary/Docucomedy Short: Expedition 37 by Maggie Colligan (USA)

Outstanding Achievement Award (Short Script): Cold Service by Peter Strupp (USA)

See also AWARD WINNERS OF JULY 2021: TECHNICAL CATEGORIES

TRAILERS OF THE AWARD-WINNING FILMS: JULY 2021

IndieX Fest 2019-2021 © All Rights Reserved