2021 Annual Award Winners

Best Gore Short

Escalation by Christian Bachini (Italy)


Best Horror Short

The Tell Tale Heart by McClain Lindquist (USA)


Best Sci-Fi Short

Permafrost by Aeryn Lee (USA)


Best Comedy Short

Lessons From My Mother by Aurora Jimenez (USA)


Best Dark Comedy Short

The Last Zombie by John Walton (Australia)


Best Thriller Short

Pap’s Manifesto by Chris Danuser and Casey Clark (USA)


Best Mystery Short

Poolside by Alex Kinter and Erik Schuessler (USA)


Best Crime Short

The Huntsman and the Hound by Francisco Ramirez (USA)


Best Film Noir Short

The Hold by Léa Ollié (France)


Best Fantasy Short

Maenad Fever by Tamara Cook (Australia)


Best Action Short

Harley Quinn – Blazing Shadows by Thomas Bernecker (Germany)


Best Western Short

White Dove: The Origin by Delilah Andre (USA)


Best Indie Short

Holy Hen by Tanne Sommer (Denmark)


Best Drama Short

Hong Kong 1946 by Alex Ngan (Hong Kong)


Best Student Short

Beyond the Skin by Hugo Dao (France)


Best Animation Short

Step Into the River by MA Weijia (France)


Best Children Short

Orbital Christmas by Mitsuyasu Sakai (Japan)


Best Women Short

Glass Darkly by Dave Penner (USA)


Best LGBTQ Short

That’s Just Me by Dan Löwenstein (UK)


Best Documentary Short

Witness by Halim Ina (USA)


Best Experimental Short

Whoever You Are by Javier De Frutos (UK)


Best Web Series/TV Pilot

Paradox by Vasilis (Billy) Blioumis (Greece)


Best Microfilm

Disturbance by Ryan Blount (USA)


Best Mobile Short

The Ballad Of Boot Knife Belle by Christopher Lantry (USA)


Best Screendance Short

Dalí by Kabeer Khurana (India)


Best Music Video

Alexandra by Sarah Hanner (USA)


Best Director (Female)

Léa Ollié for The Hold (France)


Best Director (Male)

Alex Ngan for Hong Kong 1946 (Hong Kong)


Best Student Director (Female)

Morgan M. Montgomery for Astral (USA)


Best Student Director (Male)

Hugo Dao for Beyond the Skin (France)


Best First Time Director (Female)

Teodora Pampaloni for Babal (Italy)


Best First Time Director (Male)

McClain Lindquist for The Tell Tale Heart (USA)


Best Actress

Kiri Hartig for Breaking & Entering (USA)


Best Actor

Sung Boon-Ho for Hong Kong 1946 (Hong Kong)


Best Child/Young Actress

Azra Kearns for Maron Doll (USA)


Best Child/Young Actor

Emir Aksu Demirci for As Night Falls (Turkey)


Best Acting Duo

Nick Gracer and Ryan de Quintal for The Huntsman and the Hound (USA)


Best Ensemble Cast

Sung Boon-Ho, Donald Chung, Lee Kai-Kit, Peter Jordan, and Tsang Yuen-Lam for Hong Kong 1946 (Hong Kong)


Best Original Screenplay

Deniz Kezik and Can Çelik for As Night Falls (Turkey)


Best Cinematography

Benjamin Gaskell for Glass Darkly (USA)


Best Editing

Joel Petrie for The Tell Tale Heart (USA)


Best Original Score

Pietro Milanesi for Glass Darkly (USA)

IndieX Fest 2019-2022 © All Rights Reserved