Genre Categories: Nominations of November 2021

The following projects (short films, TV & web series, and screenplays) are the finalists of the round of November competing in 65 different categories. These works were shortlisted from an official selection pool with acceptance rate of 40,6%, based on submissions from 18 countries with a total runtime of 17:44:44.

***Categories not listed have no submissions meeting the requirements***

***Categories TBA have 2 or less projects with eligible scores for awards. The announcement of the award winner(s) for these categories is done along with the award winners of all of the other categories***

Follow also the links for the other sections:

Technical Categories: Nominations of November 2021

Semi-finalists

Best Gore Short

TBA

Best Horror Short

TBA

Best Comedy Short

TBA

Best Dark Comedy Short

At the Strawberry Stand by Gerald Gerhard Pribek and Marc Weber (Austria)

Balise by Henry Valo (Finland)

Caught by Fred Kelly (UK)

Deep Encounters by Maxime Laurin (Canada)

The Last Christmas by Ryan Port (Canada)

Best Action Short

TBA

Best Crime Short

TBA

Best Thriller Short

TBA

Best Mystery Short

TBA

Best Sci-Fi Short

TBA

Best Fantasy Short

TBA

Best Indie Short

All Because Of The Damned Blonde’s Son by Danilo Vargas Martinez and Cristian Roberto Hernández Figueroa (Dominican Republic)

At the Strawberry Stand by Gerald Gerhard Pribek and Marc Weber (Austria)

Coping Thoughts by Carley Rose Herlihy (USA)

I Miss Us by Roth Rind (USA)

Superman by Jiaqi Xia (China)

Best Drama Short

Compassion by Steven Portoles (USA)

Hard Sale by Keisha Boston Gallagher (USA)

Maron Doll by Soo Chyun and Yoo Seok Jong (USA)

Pariah by Matt Wasserman (USA)

Superman by Jiaqi Xia (China)

Best Animation Short

TBA

Best Romantic Short

TBA

Best LGBTQ Short

TBA

Best Documentary Short

Cine-Ruins by Oscar Walid Debs (Lebanon)

Project Antarctica – Easter Island Extension by Evan Michael Gering (USA)

View Finder by Dylan Lloyd (USA)

Best Experimental Short

777 by Charlie Å (Canada)

Cattish by Negar Hassanzadeh (Iran)

Revisiting T. S. Eliot’s The Waste Land by Steve Dixon (Singapore)

Best Microfilm

TBA

Best Mockumentary/Docucomedy Short

TBA

Best Web Series/TV Pilot

TBA

Best Web and New Media

TBA

Best Music Video

Ancient Lover by Banjii & Mayuri (USA)

Freaks by Doltyn Snedden (USA)

Mulletude by Jeff Hilliard (USA)

New Shit by Marco Gentili (Italy)

Silicone Wave by Jeff Hilliard (USA)

Best Screendance Short

TBA

Best Trailer/Teaser

TBA

Best Short Script

Dead West: The Devil’s Assassin by Alexander Jerome Callens (USA)

Phantom by Korea Black and Gianna Rose (USA)

The Mountain by Ruth Finnegan (UK)

Technical Categories: Nominations of November 2021

Semi-finalists

IndieX Fest 2019-2021 © All Rights Reserved