Genre Categories: Nominations of June 2023

The following projects (short films, TV & web series, and screenplays) are the finalists of the monthly season of June, competing in 65 different categories. These works were shortlisted from an official selection pool with acceptance rate of 43,6%, based on submissions from 20 countries with total runtime of 27:04:19.

The nominations are placed on the top 33,7%.

***Categories not listed have no submissions meeting the requirements***

***Categories TBA have 2 or less projects with eligible scores for awards. The announcement of the award winner(s) for these categories is done along with the award winners of all of the other categories***

Follow also the links to the other sections:

Technical Categories: Nominations of June 2023

Semi-finalists

Best Indie Short

Her, Her and Him by Liana Shan (Canada)

The Gormandizer by Tristan Ogden (New Zealand)

The M Word by Shane Poss Crosland (Australia)

Best Drama Short

I Am by Marcus Graham (Australia)

Lorraine by Karen Lukesh (USA)

The Bird of Paradise by David Painter (USA)

Best Documentary Short

TBA

Best Romantic Short

TBA

Best Comedy Short

Jungle Chic by Maxime Laurin and Devon Slack (Canada)

Supermodel by Nicole Wensel (USA)

The Lawn Incident by Antonio Arecibo (USA)

The Student Film by Brandon Herrera (USA)

When the Silence Sings by Doan Luong Son Nguyen (Viet Nam)

Best Dark Comedy Short

50 Ways to Kill Your Lover by Madison Drew Liane (USA)

Men Grieving by Adam Peltier (USA)

Parabens by Michael Bukovanský (Czechia)

Best Action Short

TBA

Best Crime Short

TBA

Best Film Noir Short

TBA

Best Mystery Short

TBA

Best Horror Short

Affentanz – Hunter by Cyprian Hercka (Germany)

Bad Blood by Tu-Tungchou Tu (China)

See You Soon by Neo Manu Wagner (USA)

Best Fantasy Short

TBA

Best Animation Short

Looker by Christian Balbido (USA)

Panspermia by Grace Wang (USA)

Pop! by Ruby Wang (USA)

Rain by Craig Renaud (Canada)

Ultraviolet by Isaiah Dunk (Canada)

Best Children Short

TBA

Best Women Short

TBA

Best Experimental Short

Enter the Green Abyss by John Andrew Quartaro (USA)

HumAnoId by Nelson Hill (USA)

Postprotein by Misung Lee (South Korea)

Shadows by Alberto Martín-Aragón (Spain)

The Silent Smile by Adan Chavez (Mexico)

Best Microfilm

Game of Life by Marcel Flock (Germany)

Good Friday by Adrian Patino (USA)

Laying Awake by Giovanna Caruso (USA)

Best Music Video

Affentanz – Hunter by Cyprian Hercka (Germany)

Epicity by Goldwyn Thandrayen (USA)

Gold In Them Hills by Jeremy Johnstone (USA)

Heli – Who Saw The Funk Die On The Street? by Heli (Estonia)

The Orchestrated Alan Song by Susan Mey Lee Lim, Christina Teenz Tan, and Samudra Kajal Saikia (Singapore)

Best Screendance Short

TBA

Best Web Series/TV Pilot

Asarum by Thibaut Lafon (France)

BrawlStars Episode 4: He’s Not Gonna Take It by ActionCAN Films (Canada)

L.I.F.E.: It’s Wonderful by Dathan Smith (USA)

Best Web and New Media

TBA

Best Parody Short

Comedian President by Aric Grooms (USA)

Dad Bod Dale by Carly Fawcett (Canada)

Spy High by Josh Minnie (USA)

Best Short Script

TBA

Technical Categories: Nominations of June 2023

Semi-finalists

IndieX Film Fest 2019-2023 © All Rights Reserved