Genre Categories: Nominations of January 2022

The following projects (short films, TV & web series, and screenplays) are the finalists of the season of January competing in 65 different categories. These works were shortlisted from an official selection pool with acceptance rate of 50,5%, based on submissions from 16 countries with a total runtime of 27:20:36.

***Categories not listed have no submissions meeting the requirements***

***Categories TBA have 2 or less projects with eligible scores for awards. The announcement of the award winner(s) for these categories is done along with the award winners of all of the other categories***

Follow also the links for the other sections:

Technical Categories: Nominations of January 2022

Semi-finalists

Best Horror Short

TBA

Best Comedy Short

TBA

Best Dark Comedy Short

2 Psychos in a Pod by Kurt Collins (USA)

Harvey & Sunshine by Damon McKinnis and Madeleine Murden (USA)

Mothering Sunday by Liv McClymont (New Zealand)

Skin Dinner by Jeremy Schmidt (USA)

The Apology by Marcella Angone (USA)

Best Action Short

TBA

Best Crime Short

TBA

Best Thriller Short

TBA

Best Mystery Short

25 Years Old Portrait by Vahid Mahdavi (UK)

Echoes by Anthony Kalmeta (USA)

Vestige by Tori Layne (USA)

Best Sci-Fi Short

TBA

Best Fantasy Short

TBA

Best Indie Short

Ang Motel by Jon Matthews (USA)

Boxanne by Brian Wild (USA)

Diminished by Frederick Tabiyus Nah IV (USA)

Lonely Season by Hamid Reza Mahmoudi Mehrizi (Iran)

The Fourth is of a Devil by Revaz-Giorgi Arveladze (Georgia)

Best Drama Short

Purple Case by David Sarian and Kostya Yezagelian (USA)

Still by Marc Martinez (USA)

The Little Drummer Boy by John Gray (USA)

Best Animation Short

Almost Christmas by Xinyuan Zhao (USA)

Gift by Jiaqi Bin (China)

The Haunted House by Teddy Moreno (USA)

Best Children Short

TBA

Best Romantic Short

TBA

Best Women Short

TBA

Best LGBTQ Short

TBA

Best Documentary Short

Dream Chasers by Harrison Chambers (USA)

Invisible Imprints by Jay Paris (USA)

Nilus Cogus by Sadie Black (USA)

Send Nudes by Jonny Kapps (USA)

Summit Fever by Cody Townsend (USA)

Best Experimental Short

Frame and Matter by Yesolbi Kim (South Korea)

New Moon by José Julián Vacas (Spain)

Nihil by Thomas Berquet (France)

Nilus Cogus by Sadie Black (USA)

The Linguistics of Infinite Torture by Tyler Oliver (USA)

Best Microfilm

Eugene Does Not Want to Work for Milkshakes by Jezer Serafica (USA)

Lovely Atrophy by Deven Patel (USA)

Unfinished by Sudeep Mehta (India)

Best Web Series/TV Pilot

TBA

Best Music Video

DL? – Tutt Jones by Daffy London (USA)

Gaslighted – Banjii & Mayuri by Mayuri (USA)

Nilus Cogus by Sadie Black (USA)

Rei Ami by Samantha Long (USA)

Villain – Maureen Renee by Rebecca Maddalo (USA)

Best Screendance Short

Nilus Cogus by Sadie Black (USA)

Triptych by Robin Cantrell (USA)

Tusalih – A Jouyr Tale by Shaun Bui (France)

Best Parody Short

TBA

Best Short Script

Casket Syndrome by Joseph V Eisenstein (USA)

Cyclone Madge and the Unexpected Consequence by Warren Paul Glover (Australia)

Quick Fix by Kenny Adebanjo (UK)

Technical Categories: Nominations of January 2022

Semi-finalists

IndieX Film Fest 2019-2022 © All Rights Reserved