Award Winners of March 2021: Technical Categories

See also

AWARD WINNERS OF MARCH 2021: GENRE CATEGORIES

TRAILERS OF THE AWARD-WINNING FILMS: MARCH 2021

Best Director (Female): Tanne Sommer for Holy Hen (Denmark)

Best Director (Male): John Walton for The Last Zombie (Australia)

Outstanding Achievement Award (Director – Male): Paul N Foster for Perdition (USA)

Outstanding Achievement Award (First Time Director – Female): Susanna Dodds for Spoiled Milk (Australia)

Outstanding Achievement Award (First Time Director – Male): Chris Friend for Geneva Jacuzzi’s Casket (USA)

Honorable Mention (Young Filmmaker – Male): George Ebro for Detached (USA)

Best Actress: Jessica Pinfield for Red Giant (USA)

Outstanding Achievement Award (Actress): Jessica Sharples for Jen, 28 (USA)

Best Actor: Adam Frith for Frank Sinatra And My Dad’s Wig (UK)

Best Child/Young Actor: Jacob C. Schultz for Solitaire (USA)

Best Acting Duo: Leven Rambin and Jessica Pinfield for Red Giant (USA)

Outstanding Achievement Award (Acting Duo): Sebastian Cybulski and Kinga Jasik for I Am Here (Poland)

Best Acting Ensemble: Darcie Morris, Reece Walton, Steve Morris, Damian Bradford, Erin Connor, Mal Booth, Connor Barton, and Scotty Gregory for The Last Zombie (Australia)

Outstanding Achievement Award (Acting Ensemble): Elizabeth Baker, Anna Mae Gordon, Margie Zarcone, Qado, and Curtis Brauner for Hot Snacks (USA)

Honorable Mention – Special Jury Prize (Acting Ensemble): Scarlett Roselynn, Deannie Fronk, Jacob C. Schultz, and Levon Fronk for KOPs (Kids On Patrol) (USA)

Best Original Screenplay: Tanne Sommer for Holy Hen (Denmark)

Honorable Mention (Adapted Screenplay): Dan Marcus for Closure (USA)

Best Production Design: Hanna Li for The Last Zombie (Australia)

Outstanding Achievement Award (Production Design): Adrian Alderete for The Monster of the Desert (USA)

Best Cinematography: Tye Jackson for Perdition (USA)

Outstanding Achievement Award (Cinematography): Axel Cosnefroy for Err (France)

Best Editing: Paul N Foster for Perdition (USA)

Outstanding Achievement Award (Editing): Antoine Bernardeau for Err (France)

Outstanding Achievement Award (Sound Design): Tim Butler for Atlas – Chapter One (UK)

Best Original Score: Glenna Burmer for Nanakorobi (Seven Falls) (USA)

Outstanding Achievement Award (Original Score): Alan Williams for Moving Art: Angkor Wat (USA)

Honorable Mention (Special FX): Momento Mori (USA)

Best Visual FX: Marcin Przymus and Emilia Szymańska for I Am Here (Poland)

Outstanding Achievement Award (Visual FX): Chris Friend for Geneva Jacuzzi’s Casket (USA)

Best Costume Design: Manuel Olaya, Ana Muñoz, Ana Belén Olaya, and Leonardo Giménez for Arizona 1878 (Spain)

Honorable Mention (Costume Design): Ajax Stevens for Geneva Jacuzzi’s Casket (USA)

Outstanding Achievement Award (Makeup and Hairstyling): Geneva Jacuzzi for Geneva Jacuzzi’s Casket (USA)

Best Special Makeup: Jess Flannigan, Hanna Li, and Mindy Mahoney for The Last Zombie (Australia)

Best Set Design: Adam Nowak for I Am Here (Poland)

Best Original Song: Day by Day by Paulina Sophia and Invisible Triangles, for Closure (USA)

See also

AWARD WINNERS OF MARCH 2021: GENRE CATEGORIES

TRAILERS OF THE AWARD-WINNING FILMS: MARCH 2021

IndieX Fest 2019-2021 © All Rights Reserved