Award Winners: October 2021

See also AWARD WINNERS OF OCTOBER 2021: TECHNICAL CATEGORIES

TRAILERS OF THE AWARD-WINNING FILMS: OCTOBER 2021 (i)

TRAILERS OF THE AWARD-WINNING FILMS: OCTOBER 2021 (ii)

Best Short of the Month

Orbital Christmas by Mitsuyasu Sakai (Japan)

Best Foreign-Language Short of the Month

The Hold by Léa Ollié (France)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

Maenad Fever by Tamara Cook (Australia)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

The Vampires by Daniele Marchioni (Italy)

Best Student Short of the Month

Li by Clement Shengxi Yang (USA)

Best Horror Short: There’s Something in the Silence by Mike Castro (USA)

Outstanding Achievement Award (Comedy Short): Reparenting by Rusty Sarhan (USA)

Honorable Mention (Comedy Short): #ISFJ by Joe Jennings Jr. (USA)

Best Dark Comedy Short: On Charge by Jeannie Stachniewska (UK)

Outstanding Achievement Award (Dark Comedy Short): Albert Rose’s Funeral by Florian Sanchez (France)

Best Student Dark Comedy Short: Who Brings Ice to a Funeral? by Marie Tollec (USA)

Honorable Mention (Action Short): Allegiant to None by Dylan Bowe (USA)

Best Student Crime Short: Brothers by Luke A. Sacksteder (USA)

Best Thriller Short: Alter Ego by Jiaxun Xie (China)

Outstanding Achievement Award (Thriller Short): Souls Of Men by Ian Mills Miller (USA)

Best Film Noir Short: Beautiful Violence by Joey Medina (USA)

Best Mystery Short: Who is Linda? by Federico Rabinovich (USA)

Outstanding Achievement Award (Mystery Short): Visions by David Scrieciu (Canada)

Honorable Mention (Mystery Short): Leaving Wishville by Sebastian Delgado (USA)

Best Sci-Fi Short: Orbital Christmas by Mitsuyasu Sakai (Japan)

Outstanding Achievement Award (Sci-Fi Short): Evolutionary by Oliver Crawford (UK)

Best Fantasy Short: Maenad Fever by Tamara Cook (Australia)

Outstanding Achievement Award (Fantasy Short): The Baker by Jonathan Nguyen (USA)

Best Indie Short: The Vampires by Daniele Marchioni (Italy)

Outstanding Achievement Award (Indie Short): The Snail by David Charles Bird (USA)

Best Student Indie Short: Go Lesson by Xue Li Ming (China)

Best Drama Short: Front Porches by Katie Prentiss (USA)

Outstanding Achievement Award (Drama Short): Last Warning Shot by Alicia Buckner (USA)

Best Student Drama Short: I’ll See You There by Moris Zingman (USA)

Honorable Mention (Drama Short): Shadows of the Soul by Joseph Latimore (USA)

Outstanding Achievement Award (Animation Short): Wander by LeAnn Schmitt (USA)

Honorable Mention (Children Short): Mosquito by Celina Igwe (USA)

Outstanding Achievement Award (Women Short): Rirhandzu (Love) by Samuel Samstar Ntsanwisi (South Africa)

Best LGBTQ Short: A Tree Fell Today by Oliver Crawford (UK)

Best Student LGBTQ Short: Dinner Time by Hadi Yaghmaee and Matin Talebzadeh (Iran)

Best Documentary Short: Dead On Arrival by Dominic Tierno (USA)

Outstanding Achievement Award (Documentary Short): Saman by Sohrab Kavir (Iran)

Best Student Documentary Short: Clarissa Uprooted: Youth and Elders Uncover the Story of Black Rochester by Teen Empowerment (USA)

Best Experimental Short: Free Your Mind by Kevin Trung Manh (USA)

Outstanding Achievement Award (Experimental Short): La Paura Del Buio by Beatriz Montes Lozano (Spain)

Best Student Experimental Short: Unlike Any Other by LaShea Johnson (USA)

Best Microfilm: Sea by Sergio M. Villar (Spain)

Outstanding Achievement Award (Microfilm): Somewhere Else by Sydney Schafer (USA)

Honorable Mention (Mockumentary/Docucomedy Short): Intro: House Bill Six (Ohio) by Moe Taylor (USA)

Best Web Series/TV Pilot: Redrum by Amir Karagic (Netherlands)

Best Web and New Media: Everybody’s Got Something by Julia Hamilton Ogilvie (USA)

Best Mobile Short: Sea by Sergio M. Villar (Spain)

Outstanding Achievement Award (Mobile Short): Every Digital Ghost by Tonya Kay (USA)

Honorable Mention (Mobile Short): Let Life Happen by Daniel Bolero Zaldivar (USA)

Best Music Video: Alexandra by Sarah Hanner (USA)

Outstanding Achievement Award (Music Video): Last Call Romance – What Do I Have To Prove by Ben Hess (USA)

Best Screendance Short: An East Side Story: Last Call by Desi Jevon (USA)

Best Trailer/Teaser: Nightfall (USA)

Outstanding Achievement Award (Trailer/Teaser): Sign of the Times (USA)

Best Short Script: First Cut by Lloyd Peters (UK)

Outstanding Achievement Award (Short Script): End Of Days by Danny Alex (USA)

Best Student Short Script: The Rite of Writing by Matthaus James Schumacher (Australia)

See also AWARD WINNERS OF OCTOBER 2021: TECHNICAL CATEGORIES

TRAILERS OF THE AWARD-WINNING FILMS: OCTOBER 2021 (i)

TRAILERS OF THE AWARD-WINNING FILMS: OCTOBER 2021 (ii)

IndieX Fest 2019-2021 © All Rights Reserved