Award Winners: November 2021

See also AWARD WINNERS OF NOVEMBER 2021: TECHNICAL CATEGORIES

TRAILERS OF THE AWARD-WINNING FILMS: NOVEMBER 2021

Best Short of the Month

777 by Charlie Å (Canada)

Best Foreign-Language Short of the Month

Escalation by Christian Bachini (Italy)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

All Because Of The Damned Blonde’s Son by Danilo Vargas Martinez and Cristian Roberto Hernández Figueroa (Dominican Republic)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

Paradox by Vasileios Billy Blioumis (Greece)

Best Gore Short: Escalation by Christian Bachini (Italy)

Best Horror Short: I Miss Us by Roth Rind (USA)

Outstanding Achievement Award (Horror Short): The Last Christmas by Ryan Port (Canada)

Honorable Mention (Comedy Short): Clean Up Crew by Jean-Diar Kalantar (Canada)

Best Dark Comedy Short: At the Strawberry Stand by Gerald Gerhard Pribek and Marc Weber (Austria)

Outstanding Achievement Award (Dark Comedy Short): The Last Christmas by Ryan Port (Canada)

Outstanding Achievement Award (Action Short): Trinity by Lieutenant Coopwood (USA)

Honorable Mention (Action Short): Clean Up Crew by Jean-Diar Kalantar (Canada)

Best Crime Short: Restless by Patrick Lazzara (USA)

Best Thriller Short: Restless by Patrick Lazzara (USA)

Best Mystery Short: Balise by Henry Valo (Finland)

Honorable Mention (Mystery Short): Limbo by Scott Slone (USA)

Honorable Mention (Sci-Fi Short): A Movie with Subtitles by Ömer Faruk Aykut (Turkey)

Best Student Fantasy Short: A Weekend on Foxes Island by Aiwei Wu and Ray Cao (USA)

Best Indie Short: All Because Of The Damned Blonde’s Son by Danilo Vargas Martinez and Cristian Roberto Hernández Figueroa (Dominican Republic)

Outstanding Achievement Award (Indie Short): At the Strawberry Stand by Gerald Gerhard Pribek and Marc Weber (Austria)

Best Drama Short: Maron Doll by Soo Chyun and Yoo Seok Jong (USA)

Best Student Drama Short: Compassion by Steven Portoles (USA)

Honorable Mention (Animation Short): Above the Deluge by Allyson Lorraine Glenn (Canada)

Best Romantic Short: The Elevator by Victor Santos (Canada)

Best LGBTQ Short: The Elevator by Victor Santos (Canada)

Honorable Mention (LGBTQ Short): At 10 PM by Alex Meridy (USA)

Best Documentary Short: View Finder by Dylan Lloyd (USA)

Outstanding Achievement Award (Documentary Short): Cine-Ruins by Oscar Walid Debs (Lebanon)

Honorable Mention (Documentary Short): Project Antarctica – Easter Island Extension by Evan Michael Gering (USA)

Best Experimental Short: 777 by Charlie Å (Canada)

Outstanding Achievement Award (Experimental Short): Revisiting T. S. Eliot’s The Waste Land by Steve Dixon (Singapore)

Best Microfilm: The Jump by Sergei Safiullin (USA)

Outstanding Achievement Award (Microfilm): Deep Encounters by Maxime Laurin (Canada)

Best Mockumentary/Docucomedy Short: Something Special by Emma E Rimsa (USA)

Best Web Series/TV Pilot: Paradox by Vasileios Billy Blioumis (Greece)

Honorable Mention (Web Series/TV Pilot): Norma Doesn’t Know She’s Magic by Francisco Huergo (USA)

Outstanding Achievement Award (Web and New Media): Why I Give by Koko VanDernoot (USA)

Honorable Mention (Web and New Media): Vincent van Gogh’s Footsteps by Young Man Kang (South Korea)

Best Music Video: Freaks by Doltyn Snedden (USA)

Outstanding Achievement Award (Music Video): Silicone Wave by Jeff Hilliard (USA)

Outstanding Achievement Award (Screendance Short): The Burning Building by Javier De Frutos and Dan Löwenstein (UK)

Best Trailer/Teaser: Green Fiction (USA)

Best Short Script: Phantom by Korea Black and Gianna Rose (USA)

Outstanding Achievement Award (Short Script): The Mountain by Ruth Finnegan (UK)

See also AWARD WINNERS OF NOVEMBER 2021: TECHNICAL CATEGORIES

TRAILERS OF THE AWARD-WINNING FILMS: NOVEMBER 2021

IndieX Fest 2019-2021 © All Rights Reserved