Award Winners: August 2023

See also AWARD WINNERS OF AUGUST 2023: TECHNICAL CATEGORIES

Best Short of the Season (Special Jury Award)

The Last Piece of the Fallen Leaf by Yoko Chen (China)

Best Foreign-Language Short of the Season (Special Jury Award)

Story of Godia by Mouayed Zabtia (Libya)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

The System by Bryan Lee McGlothin (USA)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

Under the Willow by Diana Kuanysh (Kazakhstan)

Best Indie Short: The System by Bryan Lee McGlothin (USA)

Best Drama Short: The Last Piece of the Fallen Leaf by Yoko Chen (China)

Honorable Mention (Drama Short)Daisies by Sarah Layton (USA)

Outstanding Achievement Award (Documentary Short)The Urgency Of Now by KC Schulberg (USA)

Honorable Mention (Documentary Short)Freedomtown: Not So Black and White by Morteza Rafiei (USA)

Best Student Romantic ShortUnder the Willow by Diana Kuanysh (Kazakhstan)

Outstanding Achievement Award (Romantic Short)Heavenly Flames by Quentin Ferrant (Canada)

Honorable Mention (Romantic Short)The Unicorn that Never Lies by Chandler Riggs and Xavier Jimenez (USA)

Outstanding Achievement Award (Comedy Short)The Nature Doc – Episode 1: Mating Season by Brady Jacquin (USA)

Honorable Mention (Comedy Short)In The Zone by Connor Pritchard (New Zealand)

Outstanding Achievement Award (Dark Comedy Short)Empathy for the Devil by Dylan D Owens (USA)

Honorable Mention (Dark Comedy Short)The Director’s Cut by Andrew Kevelson (USA)

Best Crime ShortOmerta: The Commission Has Fallen by Nolan Tondreau (USA)

Honorable Mention (Crime Short)No Devil Lived On by Napon Anakew (Thailand)

Best Film Noir ShortHaptic by Baz Black (Ireland)

Honorable Mention (Mystery Short)The Dream Machine by Josef Hermansson Embring and Philip Sterner (Sweden)

Outstanding Achievement Award (Thriller Short)Kept by Alex Geschwind and Steven Celestin (USA)

Best Horror ShortInteritus Adfectus by Ella Clover and Joey Povinelli (USA)

Outstanding Achievement Award (Horror Short)Kept by Alex Geschwind and Steven Celestin (USA)

Honorable Mention (Horror Short)The Haunting Of Sunset Heights by Andrew Barahona (USA)

Best Sci-Fi ShortThe Common Good by Stefan Gutternigh and Eva Amann (Austria)

Best Student Sci-Fi ShortAsmodeus by Heyi Pan (USA)

Best Student Animation ShortSow Don’t Sing – This Old Winner by Alysha Nunez (USA)

Outstanding Achievement Award (Animation Short)Mindy’s Dream by Jeff Blyth (USA)

Honorable Mention (Animation Short)Little White Lies by Jisoo Kim (USA)

Honorable Mention (Women Short): Je by Zane (France)

Best Student LGBTQ ShortKings of Taiwan by Syrus Sadvandi (Taiwan)

Honorable Mention (LGBTQ Short)Qian Hua by Qianhui Yang (China)

Outstanding Achievement Award (Experimental Short)The Forest for the Trees by Alison Johnson (USA)

Honorable Mention (Experimental Short)Stanczyk: The King`s Jester by Olexiy Ryndin (Ukraine)

Outstanding Achievement Award (Microfilm)In The Zone by Connor Pritchard (New Zealand)

Honorable Mention (Screendance Short)The Creature 2.0 by Nevena Nikolova and Petar Gerzilov (Bulgaria)

Honorable Mention (Music Video)Out of My Mouth – Madeline Rosene by Moe Taylor (USA)

Best Web Series/TV PilotStory of Godia by Mouayed Zabtia (Libya)

Outstanding Achievement Award (Web Series/TV Pilot)Rumors by Matthew Vieira (USA)

Honorable Mention (Web Series/TV Pilot)The Nature Doc – Episode 1: Mating Season by Brady Jacquin (USA)

Honorable Mention (Web and New Media)Missy Jubilee is Trash by Missy Jubilee (Australia)

Honorable Mention (Parody Short)Ghost Leave by Miguel Lopez de Leon (USA)

Best Trailer/Teaser: Just 14 by Steve Broster (UK)

Best Short ScriptWolf Street by Frank Mancuso and Christopher J Adams (USA)

Best Student Short ScriptSecret Lives, Restless Hearts by Esaias Wiseworth Alexander (USA)

Outstanding Achievement Award (Short Script)Body Count by Bill Pierce and John Kestner (USA)

See also AWARD WINNERS OF AUGUST 2023: TECHNICAL CATEGORIES

IndieX Film Fest 2019-2023 © All Rights Reserved